Your search results

Franchise Rehberi Dergisi ile Yapılan Röportaj

Posted by 4xqzc on Nisan 18, 2022
0
Firmanız kaç yılında kuruldu ve hangi alanlarda faaliyet gösteriyor?
Koçak Gayrimenkul Bankası; Gayrimenkul Sektöründeki faaliyetine Kurucusu ve halen Yönetim Kurulu Başkanı olan Sn. Yılmaz KOÇAK tarafından 1980 yılında Ankara Kızılay’daki büroda başlamıştır. Daha sonra Koçak Gayrimenkul Bankası Genel Müdürlüğü faaliyetlerinin de yürütüleceği Reşit Galip Caddesindeki kendi binasına 2.büroyu açmış ve 2002 yılına kadar Ankara ilinde şeffaf ve dürüst emlakçılık anlayışı ile hizmet vererek sektöre damgasını vurmuştur.
2002 yılında değişen piyasa koşullarıyla beraber gerek emlak sektöründe ki açıkları kapatmak gerekse sektörü hak ettiği yere taşımak için idealist bir düşünce ile 27 yıllık temiz geçmişini Franchise (markalı bayilik) sistemi vasıtasıyla yaygınlaşma kararı almıştır. Gerekli araştırma ve altyapı çalışmalarından sonra ilk Franchise ofisini 2005 yılında halen Polatlı’da faaliyetlerini sürdüren Polatlı /Özbey Temsilciliğine vermiştir.
Şu anda sektörde faal olarak Gayrimenkul Pazarlama, Gayrimenkul Geliştirme Danışmanlığı, Proje Organizasyonu , Proje Kontrolörlük Hizmetleri ,Etüt Mevzii İmar Planı , Parselasyon , Kat karşılığı Taahhüt , Portföy Yönetimi , Yatırım Fizibilite Çalışmaları , Site – Apartman – İş ve Alışveriş Merkezi Yönetim Hizmetleri verirken , yetişmiş eleman sıkıntısı çeken gayrimenkul sektöründe Ankara’da ilk ve Türkiye’de ikinci olarak T.C M.E.B Onaylı Özel Koçak Gayrimenkul Emlakçılık Kursu ile Emlak Pazarlama , Şehir Planlama , Gayrimenkul Hukuku , Halkla İlişkiler , Tapu ve Kadastro konusunda eğitimli danışmanlar yetiştirerek sektöre , bilgili ,kaliteli , bilinçli ve işine gönül vermiş kadrolar ile de katkıda bulunuyoruz.
Koçak’ı farklı kılan nedir?
Koçak Gayrimenkul Bankası Ailesi olarak bizi diğer sistemlerden farklı kılan özelliğimiz ailemize katılacak üyeleri öncelikle prensipleri ve ahlaki ölçütleri çerçevesinde değerlendirmemizdir. Sistemimiz, çalışan herkesin paylaşarak kazandığı bir sistemdir. Tüm üyelerimiz dünyanın her köşesinde müşterilerini temsil edebilir, Gayrimenkul Aracılık Hizmetlerini yürütebilir. Her Temsilcilik bağımsız bir işletmedir. Sisteme giren her temsilciliğimiz paylaşıma açık olmalıdır.
Koçak’ın amacı ve ilkeleri nelerdir?
 
Koçak Gayrimenkul Bankası olarak Amacımız; paylaşım ve bütünlüktür. Koçak Mensubu her üyenin bir hedefi vardır. Müşteri için en iyi hizmeti kusursuz sunmak. Bu amaç doğrultusunda benimsediğimiz ilkeler şeffaflık, etik, kalite, esneklik, yaratıcılık, tutarlılık, müşteri odaklılık ve takım ruhudur.
Başarımızın sırrı nedir?
Şu ana kadar kat ettiğimiz yolda ulaştığımız başarımızın sırrı ilkelerimizden ayrılmayışımızda saklıdır. Çünkü bizler, yapılan hataları da ulaşılan başarıları da takıma mal edip, özünde bireysel görünen Emlak Komisyonculuğu işinin ilk aşamasından son noktasına kadar bir ekip çalışması olarak düşünüyor, uyguluyor ve bu inançla, aile bilinciyle hareket ediyoruz.
Bu doğrultuda 30 yılı aşkın tecrübemiz, geniş vizyonumuz ve uzman kadromuzla oluşturduğumuz Franchise sistemimiz ile, sektörde en geniş temsilcilik ağına ulaşarak, müşterilerimize en iyi hizmeti sunuyoruz
Türkiye genelinde kaç tane ofisiniz bulunuyor?
%100 Yerli sermaye ile faaliyet gösteren önce kazandırmayı hedefleyen sistemimiz ile bugün Adana, Afyon, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Edirne, Giresun, Hatay, İçel, İstanbul, İzmir, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Muğla, Niğde, Sakarya, Şanlıurfa, Tekirdağ, Uşak, Yalova ve Yozgat illerinde şuan için toplamda 122 ofisle müşterilerimize hizmet vermenin gururunu yaşıyoruz. Ayrıca 30’dan fazla ilde hizmet veren Türkiye’nin en yaygın 2 emlak markasından biriyiz.
Kısa ve orta vadede hedefleriniz neler?
Koçak Gayrimenkul Bankası olarak kısa vadede 300 Temsilcilik, orta vadede ise 700 temsilcilik sayısına ulaşmayı hedefliyoruz. Geçen yıl boyunca Türkiye çapında düzenlediğimiz Franchise tanıtım seminerlerimizi 2011 yılında da sürdürüp her ilde yaygınlaşmayı hedefliyoruz.
Temsilcilik verirken aradığınız nitelikler ve şartlar nelerdir ?
Koçak Gayrimenkul Bankası için en önemli ilke, Gayrimenkul Sektöründe ahlaki kurallar çerçevesinde kazandırırken, Sektöre yeni bir soluk getirmektir.  Giriş şartlarımız ile ilgili yeni iş kurmak isteyenlere iki bayram arası müthiş bir kampanya hazırlığımız bulunmaktadır.
Bu sistem içerisinde yer almak için;
  1. Geçmişi, bugünü ve geleceği saygın,
  2. Genel ahlak kurallarını ve koçak çalışma standartlarını benimsemiş,
  3. Paylaşmaya açık,
  4. Dürüstlüğü ilke edinmiş olmak gerekmektedir.
Kurulacak Ofis ise;
  1. Kesinlikle işlek bir cadde üzerinde
  2. Ön cepheli ve Kurumsal tabelalarımızın görünebileceği
  3. En az 60-80m2 Dükkan veya 1.kat daire
  4. En az 2 bağımsız bölümü, mutfak ve wc’si olmalıdır.
Ayrıca; modern tarzda döşenmiş; bilgisayar, yazıcı, faks, adsl gibi ekipmanlara sahip olmalıdır.
Temsilciliklerininiz disiplin ve denetimini nasıl sağlıyorsunuz ?
Etik kurallar çerçevesinde düzenlenmiş ve her temsilciliğimizin tebliğ edilen disiplin kuralları ( ceza puanları ) çerçevesinde oluşmuş sistemli bir yapıya sahip HAKEMLER ( disiplin ) kurulumuz bulunmaktadır. Etik kurallar dışındaki hareket yada şikayetler her iki taraf dinlenerek heyet karşısında ses kaydı alınarak 5 oy hakkı ile karar verilir. Böylece sistemin ve kuralların aşılmaması sağlanarak temsilciliklerin sektörde hata yapmaları minimuma indirilir.
Sektörde eğitim faaliyetleri ile ilgili hangi çalışmaları yürütüyorsunuz?
Ankarada ilk özel kurs olan T.C M.E.B Özel Koçak Gayrimenkul Emlakçılık Kursumuz devam ediyor. Burada MEB onaylı ders programlarımızla gayrimenkul sektörüne eğitimli ve (MEB onaylı) diplomalı müşteri temsilcileri ve yöneticileri yetiştiriyoruz. Bu uygulamamız Tüm bölge temsilciliklerimizde de sırasıyla faaliyete geçiyor bunun yanı sıra öncelikle emlak bölümü olan üniversitelerimizde panel ve seminerler tertipliyoruz ayrıca her bölge temsilciliğimizde belirli periyotlarda kurum içi seminerlerimiz sürmektedir…
Türkiye’de gayrimenkul sektörü ne durumda; konut arz ve talebi, fiyatlar vs. açısından neler söyleyebilirsiniz?
Türkiye’de gayrimenkul sektörü iş olarak durgun görünse de kurumsal çatı altında toplanan meslektaşlarımızı çok etkilememiştir. Bizim kurumsal çatımız altında çalışmalarını yürüten tüm temsilciliklerimiz disiplinli çalışmaları ve zengin portföyleriyle alıcı kitlenin kesin taleplerini kısa sürede çözmeleriyle işsizlik yaşamamaktadır. Bundan dolayıda gayrimenkul sektörünün biran evvel belirtilen standarlara kavuşması bu konuda uzmanlaşmış eğitimli kadrolarını bünyelerinde bulunduran kurum veya kurumlarla çalışmalarında fayda vardır. Yaşam sürdüğü sürece konuta yönelik arz ve talep hiçbir zaman bitmez. Şu anda da yoğun arz ve talep piyasada vardır ama yatırımcılar piyasa koşullarının daha rant getirmesi için bir bekleme sürecindedir. ama piyasa şartlarında ve altında gayrimenkuller hemen elden çıkmaktadır. Bunun içinde gayrimenkul sektöründe bulunan meslektaşlarımız doğru ve düzgün rakamlarla portföylerini alıcıya sunmaları lazımdır. Türkiye şartlarında arz talep çoğaldıkça her sektörde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de fiyatlar yukarılara çıkmaktadır fakat piyasadaki durgunluktan dolayı şu anda gayrimenkul sektöründe fiyatlar aşağıya inmiş durumda. Bunun içinde doğru gayrimenkulü doğru yatırımcılara sunmak gerekmektedir.

Karşılaştırma Listesi